Manje poznate činjenice o Ilonu Masku

M.D.
Nov 18 2021

Ilon Riv Mask, južnoafričko-američki preduzetnik i inženjer, osnivač kompanija „SpaceX“ i „Tesla“ i saosnivač kompanija „Neuralink“ i „Paypal“, trenutno drži vodeću poziciju na listi najbogatijih ljudi na svetu.

Iako mediji gotovo svakodnevno izveštavaju o njegovim poslovnim potezima i privatnom životu, ipak postoje određene činjenice o ovom biznismenu koje su nepoznate široj javnosti. U nastavku vam donosimo neke od njih.

Državljanin je tri države

Ilon Mask je rođen u Pretoriji, u Južnoafričkoj Republici, gde je živeo do svoje 17. godine, sve dok se nije preselio u Kanadu. Danas, Mask ima državljanstvo Južnoafričke Republike, Kanade i Sjedinjenih Američkih Država.

Prvu video igricu razvio je i prodao sa samo 12 godina

Njegov razvojni put u tehnološkoj industriji počeo je onog dana kada je ugledao prvi kompjuter u prodavnici sa samo 10 godina. Ubrzo nakon što ga je dobio, naučio je da programira, te je razvio kod za video igricu borbe svemirskih brodova pod nazivom „Blastar“, koju je prodao kompjuterskom časopisu za 500 dolara.

Maskova godišnja plata u „Tesli“ iznosi 1 dolar

Zvuči paradoksalno, ali godišnja plata najbogatijeg čoveka na planeti iznosi samo 1 dolar. Najveći deo bogatstva Ilona Maska zapravo dolazi od udela u akcijama njegovih kompanija.

Proveo je svega dva dana na Univerzitetu Stanford

Mask je upisao postdiplomske studije iz primenjene fizike na Univerzitetu Stanford 1995. godine, međutim, tu se nije dugo zadržao. Nakon par dana je podneo zahtev za „akademsko odlaganje“, verujući da će biti spreman da se vrati nazad na studije za šest meseci. U međuvremenu je osnovao kompaniju Zip2 kada je i krenuo njegov karijerni uspon, pa je i potreba za formalnim obrazovanjem prestala da postoji nakon njene prodaje Compaq-u za za 307 miliona dolara.

„SpaceX“ je osnovao još 2002. godine

Kompanija „Space Exploration Technologies“, poznatija kao „SpaceX“ osnovana je još 2002. godine. Mask je oduvek bio uveren da će opstanak čovečanstva zavisiti od njegove sposobnosti da postane multiplanetarna vrsta, ali u to vreme nije imao dovoljno sredstava za finansiranje tehnologija lansiranja raketa u svemir.

Nameravao je da proda „Teslu“ 2013. godine

Možda danas Mask ne bi bio ono što jeste da je 2013. godine realizovao svoju nameru da proda „Teslu“ kompaniji „Google“ za 11 milijardi dolara. U to vreme „Tesla“ nije bila kompanija kakva je danas, a ekspanzija električnih automobila usledila nakon toga. Sa istim predlogom obratio se i izvršnom direktoru kompanije „Apple“, Timu Kuku, koji je srećom po Maska, odbio sastanak.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik